ערב השקות ספרים בהוצאה
ערב טוב אורחים יקרים, תודה שבאתם הערב להתארח בסלון האמנותי של הוצאת בת אור. בטרם נתחיל עם הערב הספרותי, אני מבקשת מהקהל לעמוד לדקת דומיה כדי לכבד את זכרה של משפחת פוגל שנרצחה בפיגוע אתמול באיתמר, ולכבד גם את זכרם של אלפי ההרוגים באסון רעידת האדמה ביפן.
 
הקהל מתבקש לשבת.
במעבר חד אנחנו עוברים אל הערב שלנו. הערב נעסוק ב"נגיעות של אהבה". לאהבה פנים רבות, בלעדיה אין קיום בעולם. היא מאחדת ומגשרת בין אנשים, בעלי חיים,עמים וארצות. הערב ניגע באהבה.
סופר הילדים שלמה גנאור לא יהיה עמנו הערב בשל מחלה, מכאן אני שולחת לו רפואה שלמה והחלמה מהירה.
לפני שנתיים בדרכי לבית הספר,מעדתי במדרכה הסמוכה לו, הנפילה הייתה על יד שמאל . המרפק התרסק ועברתי ניתוח מורכב מאוד , אליו הוכנסו פלטינות בכל מזג אוויר אני מרגישה את כאבי האהבה האלה, אני מספרת לכם על הנפילה שלי מבחינה פיזית וחייבת להגיד תודה לגילי יחזקאל, המטפל שלי במכון הפיזיותרפי בחולון שטיפל בי במסירות ובאהבה רבה. פלא התרחש ביד שהשתקמה. ביד שמאל אני מציירת וביד ימין אני כותבת. את מכירות ספרי "פגישה חלומית" בערבזה אני מקדישה למכון הפיזיותרפי בחולון. גם הספר "על חוט הסערה" העוסק בהצלת חיים, מכירותיו של ספר זה הערב יקרבו את אביחי לוי אל השתלת הכליה השלישית שלו.
 הספר "הספק" נוגע באנשים ובחוויות שונות המרכיבות פיסות חיים במרקם של אהבה. הערב נצא יחדיו למסע משותף עם המשורר יריב לב, ב"קצת על אהבה" מדמה לב את האהבה כעץ רגשות שבענפיו יש מקום לכולם. "כְּשֶׁבְּלִבֵּנוּ אֶת זֶרַע הָאַהֲבָה נוֹטְעִים,גָּדֵל עֵץ הַפּוֹרֵשׂ עֲנָפָיו לְמֶרְחַקִּים.
" הספר "שמיכת הפלאים של נועם" מתאר שמיכת פלאים  המטיסה את נועם לכוכבי ארצות דמיוניות.
בארץ דמיונית גדלה הנסיכה של קסמזור, בארונה נשמע הדיאלוג הזה: מְעִיל הַגֶּשֶׁם שָׁאַל אֶת הַחֲלִיפָה:
"גֶּשֶׁם וָשֶׁלֶג אַתְּ אוֹהֶבֶת?"
”לֹא וָלֹא", כָּךְ עָנְתָה,
"אוֹתָם אֲנִי מְתַעֶבֶת,
רְטִיבוּת מְקַלְקֶלֶת לִי הַבַּד
הַבּוֹץ מַכְתִּים 
 
הָאָרִיג;                                                                                                             
בְּאַמְבַּטְיָה שֶׁל קַרְנֵי שֶׁמֶשׁ בִּלְבָד
אֵינֶנִּי מַרְגִּישָׁה חָרִיג." כלב פינצ'ר מנהל דיאלוג עם כוכב בשמים, הערב נשמע התייחסות גם לספר "פגישה חלומית".במשך שנים אני אוספת סיפורי אהבה, אוספת גם רגשות ומחשבות של אחרים ב"חלבת תמרים"
שאיננו ספר בישול, אלא מקבץ סיפורי אהבה על חברה ישראלית בהתהוותה, המחוברת בברית עולם לאדמתה נולדים הקונפליקטים והדילמות המוסריות על זכות קיומנו בארץ המובטחת.
גם הספר "בציפורני הגורל" עוסק באהבה השורדת כאב וסבל מתוך כוחות של אמונה ותקווה מושג החלום לעלות ארצה מתפוצות הגולה.
 
 
 
   
  אני מזמינה לבמה את הזמר מורן קריטי שיבצע שני שירים: "מטען של רגשות"ו" זאת התפילה "   "אותם כתב אביחי לוי.  
   
 
קריאת הביקורת שלי על הספר על חוט הסערה.
נלחם על חייו / יהודית מליק-שירן
 
הספר "על חוט הסערה" הוא ספר תיעודי המתאר בכתיבה יומנית מסע חיים לא פשוט. מסע של מלחמה על קדושת החיים.
אֶת הַגּוֹרָל אִישׁ לֹא יוֹדֵעַ ,
כְּמוֹ מַסְלוּל בָּהוּל בְּעֶצֶב וְשִׂמְחָה .
אָדָם יוֹצֵא מֵרֶחֶם וְדוֹמֵעַ
וְעִם הַזְּמַן פּוֹגֵשׁ בָּאַהֲבָה. 
אַל תִּירָא אֶת הַמָּחָר
כִּי הַחַיִּים כְּמוֹ פֶּרַח בָּר.
 
אֶשָּׂא עֵינַי לַמְּרוֹמִים
לְאָב הָרַחֲמִים
שָׁם וַדַּאי אֶמְצָא אֶת הַתְּרוּפָה שֶׁל הַחַיִּים
מַנְגִּינַת הַנֶּפֶשׁ
שֶׁבּוֹקַעַת רְקִיעִים .
 אֶשָּׂא עֵינַי לַמְּרוֹמִים
לְאָב הָרַחֲמִים
שָׁם וַדַּאי אֶמְצָא אֶת הַתְּרוּפָה שֶׁל הַחַיִּים
אֶתֵּן לִבִּי אֵלֶיךָ אֱלֹהִים. 
 
פתחתי את דבריי בשירו של אביחי לוי. מגיל 4.5 ועד ימינו אלה, עבר אביחי 171 ניתוחים ולמה? ודאי תשאלו. כי בגופו מקנן חיידק טורף שתוקף את כליותיו. הרופאים נתנו לו כמה חודשים לחיות. החיים שלו הם הישרדות מיום ליום. אביחי עבר שתי השתלות כליה ועכשיו זקוק להשתלת כליה שלישית שתציל את חייו. שעון הזמן אוזל והוא כבר שלושים שנה נלחם על חייו.
 
"החיים שנתת לי במתנה
 מודה לך אלי באהבה
זאת התפילה שיוצאת מהנשמה
רק אל כבודך אשא תחינה
זה הזמן שאתחיל לחיות
ואמלא באושר את הימים והלילות."
 
. "ראית אולי במקרה בדרך את אלוהים?" שאל אריאל בן העשר והביט בעיניו החומות- שחורות אל הרוח, ושפתיו מלמלו מילות תחינה.", במילים אלה, פוגשות עיני הקורא, ילד בן עשר, המבקש לחיות בעולם טוב יותר ממה שהוא מכיר. לאריאל יש שתי כליות מכווצות וקטנות שלא התפתחו עם גדילתו. העולם שהוא מכיר,הוא עולם של ניתוחים, חיבור לדיאליזה, כאבים וסבל ארוך ומתמשך.
שאלות רבות שואל את עצמו אדם שסובל, קל וחומר ילד קטן ונפחד המתמודד עם כאבים קשים. מהו קצה גבול הספיגה של הכאבים? מהו גבול הסבל? מה פירוש קץ החיים, האם יש חיים חדשים במקום אחר אליו הנשמה מגיעה? כיצד חשים בכך?
קשה למדוד את סבלו של ילד קטן ואת סבלם של בני- אנוש בכלל. קשה גם למדוד את מלחמתו של אב הנלחם על חיי בנו, נמצא במרוץ מטורף נגד הזמן ההולך ותם במאמץ עילאי להשיג כליה עבור בנו. כוח ההישרדות של הבן הקטן מפיח באב תקווה וכוח להמשיך במלחמה ובמרדף אחרי רופאים, מרפאים,עושי כשפים,רבנים ואדמו"רים, טבעונים וצמחונים למיניהם
במלחמה הזו, יש מנצחים או מפסידים, השתלה שהצליחה היא ניצחון לאב ולבן וחלילה כישלון, הוא הפסד גדול לשניהם,שאין גדול ממנו
"על חוט הסערה", הוא המשכו של הספר הקודם של המחבר "רוצה לחיות",בהוצאת סמדר ב1990.
 
 
   
  אני מזמינה לבמה את אבישי ואביחי לוי.
שניכם כותבים את המסע המתעד באמצעות כתיבה תיעודית ותפילה. אתה משתף בכתיבת הספרים ואתה באמצעות כתיבת השירים.
אבישי אתה כותב את סיפורו של אביחי. כתיבה מתעדת בזמן אמת זו הכתיבה שלך.זו כתיבה יומנית. "רוצה לחיות","על חוט הסערה" ועכשיו אתה כותב את הספר השלישי, מה הם הקשיים בכתיבה מהסוג הזה?
-"רוצה לחיות", "על חוט הסערה" ו"לחיות את החיים" מתארים למעשה את הישרדותו של אביחי מדיאליזה לדיאליזה מאיפה באים הכוחות להתמודד עם החיים?
האב סופר והבן כותב תפילותיו בפניני שירה. כל אחד מכם מתאר את המלחמה האישית שלו על החיים. איזה מסר הייתם רוצים להעביר הערב לקהל שנמצא פה?
 
 
אני מזמינה לבמה את הגב' ציפי ענבל ליאור לשאת דבריה
 
   
אני מזמינה לבמה את פרופ' אורציון ברתנא לקרוא את הביקורת על "הספק" מאת מרגלית מתתיהו
 
זו סיפורת נשית באופן חד-משמעי. אבל אישה בעולם, ככל שהיא בסיס, נותנת חיים, אימא, שדיים ורחם, היא גם מחפשת חיים בפני עצמה. האישה המוצגת בסיפוריה של מרגלית, אינה נותנת חיים אלא מבקשת חיים לעצמה. ככזו, היא מוצאת עצמה תמיד בעראי, בחוויה המסתיימת, בחדר-המלון, בפני עצמה, לבדה, עם רגשות, חוויות וזיכרונות.  .... [להמשך...]
   
אני מזמינה לבמה את הסופרת מרגלית מתתיהו

שאלות על הספק
- יש ניגודים בסיפורייך (בין דמויות, בין מצבים, בין מוטיבים) כל אלה תורמים לעיצוב של משמעות הסיפורים. בחרי לך שניים מסיפוריך שאכן מפגישים את הקוראים עם רגשות סותרים או מצבים מנוגדים, הסבירי לנו את התרומה של ניגודים אלה בעיצוב משמעות הסיפורים?
-בחרי בשני סיפורים שבמרכז כל אחד מהם דמות הרחוקה מעולמך, למשל: בגילה, בתקופתה, בסביבתה החברתית, איך משפיעה הדמות הזו על עולמך כסופרת?
-בסיפורייך מתוארות חוויות של החמצה., אובססיה. הסבירי חווית החמצה ואת נגיעותייך באובססיה?, צייני מהם הגורמים לתחושת ההחמצה, והסבירי כיצד הדמות מתמודדת עם תחושה זו.
 
אני מזמינה לבמה את הגב' אדלינה קליין שתקרא את רשימתה על "קצת על אהבה".
יריב לב, מנסה בלא מעט הצלחה להקיף עולם של רגש מכיווני אוויר שונים. נראה על פניו כי הבנו את הנאמר בקובץ כבר מקריאת העמוד הראשון, ולא כך.
אני הגעתי לעמוד השמיני ושם קלטתי את העניין לאשורו. שם גם הקשתי את ההיקש הראשון בסוגייה המסובכת שהמחבר מצביע עליו בפרשנותו המחורזת. כי מה שקודם "לאהבה"(ראשית דבר, זה להיות מאושרים).    ....[להמשך...]
 
אני מזמינה לבמה את המשורר יריב לב
קצת על אהבה
הספר קצת על אהבה מדומה לעץ עם ענפי רגשות המזמין את כל אחד להתלות, או לחסות בצל ענפיו. למה בחרת דווקא בדימוי הזה עץ רגשות?
הספר הזה הפך להיות אהוב בין בני נוער, הם מצטטים ממנו במהלכי שיעור, מעבירים מסרים, ממנו. מה סוד ההצלחה שלו לדעתך?
בספר יש הזמנה למסע משותף שלך ושל הקוראים, איך נולד המסע המשותף בינך לבין הצייר הבינלאומי יובל מרום? ספר על המסע הזה.
 
  אני מזמינה לבמה את תובל אלקלעי ואת רוני קול שינגנו שלושה קטעים  
   
הנסיכה של קסמזור
הנסיכה של קסמזור הנו מקבץ שירי ילדים דמיוניים על חבריה של נסיכה. עם מי משחקת הנסיכה? ולמה נקרא הספר בשם זה? במקבץ השירים הזה מואנשים צעצועיה ובגדיה ויוצרים ערבוביה בין הדימיון למציאות, בין ההזיה לפנטזיה. תולעת היא ספורטאית הזוכה במדליה. כנר וכנרית יוצרים דואט מרנין,שועל, קיפוד ודורבן מגלים זה את אופיו של זה בלהט מתוכנן.סוס מזדקן העולה הון תמיד זוכה במקום הראשון. ויש לה לנסיכה שיעורי יצירה. כל שיעור כזה נחשב להכשרה כללית שיוצרת בה חדוות תגלית.
 
אגדת הנסיכה מקסמזור מזמינה את הפעוטות לארץ החלומות ומה יש בה בארץ הזאת? הקוראים הצעירים מתוודעים לפייה שאיבדה את כוח קסמיה , לכשפים שנעלמו ומסתתרים בין בגדיה. דימיון ומציאות מתערבבים בארץ השינה. הדימיון הופך למקרופון חי ונושם צלילים בעוד הנסיכה מתעמלת לכל הכיוונים, רוקדות רגליה וידיה בקצב מסחרר, מה שהופך אותה לרקדנית מזן אחר.
מומלץ לפעוטות.
 
   
אני מזמינה אל הבמה את ד"ר חלי אברהם איתן שתקרא את רשימתה על ספריי
"הרוח הייתה קרה וצלפה כמצלפות שוט על פניו של מיכאל ינקוביץ. העלם הצעיר, שהפך לאיש ששיבה נזרקה בשערו ובנפשו, היה עטוף במעיל העשוי מצמר גס ועבה. זקנו הגדול האפיר והגיע עד לצווארו. צעיפו שידע ימים טובים יותר נכרך באדיקות על ראשו ופניו. פתיתי השלג עוד צנחו על פניו טשטשו לו את הדרך אל באקאו, עיר הולדתו. נתמך על מקל דקיק עשה דרכו אל העיר המחותלת בצינה לבנה המתעוררת זה עתה.
.... [להמשך...]
 
   
אני מזמינה אל הבמה את הזמרת רחלי וולשטיין.
 
   
אני מזמינה אל הבמה את הגב' חניתה הלוי שתקרא ביקורת על הספר "בציפורני הגורל"
הספר מתחיל בסיפור על שלוש משפחות יהודיות שניסו להכפיש את שמם והם בורחים מאדמת קווקז ומגיעים לאחר תלאות רבות לכורדיסטן שבעירק שם בהרים הם מסתתרים כדי שלא יתפשו אותם ויחשבו כמרגלים. אחת המשפחות מתישבות במקום אך שני אחים אחרים הם משפחותיהם ממשיכים לאירן לעיר ושהספר מתמקד באלה שהתישבו בכורדיסטן – שמואל אב המשפחה משביע את משפחתו שלא ינוחו ולא ירגעו עד שהגיעם לירושלים..... [להמשך...]
 
אני מזמינה לבמה את הזמרת שושיה שתשיר משיריה של רחל סיידוף –מזרחי.
 
   
בציפורני הגורל אני מזמינה לבמה את רחל סיידוף
-את העולם הפנימי של דמות ספרותית אפשר לשקף באמצעים שונים: חלום, תקבולת (אנלוגיה), תיאורי מרחב, מוטיבים, מונולוגים פנימיים.
   * בחרי בדמות ברומן של רחל, שרה או בנימין, תארי את עולמה הפנימי, והסבירי לנו כיצד אחד או שנייםמהאמצעים האלה מסייעים לשקף עולם פנימי זה
*ברומן "בציפורני הגורל" כמה דמויות עוברות תהליך של קבלת דין, השלמה או פיוס. תארי תהליך זה, והסבירי כיצד הוא מעוצב בסיפור. 
 
   
אני מזמינה לבמה את הגב' אדלינה קליין
שתקרא את התייחסותה לספר "שמיכת הפלאים של נועם"
שמיכת הפלאים של נועם
שמיכת פלאים ניתנת לנועם כמתנת יום הולדת, שמיכה המוגדרת כמדריכת תיירים דמיונית, כחללית בזמן, איך נולד הרעיון הזה?
ארצות דמיוניות בעולם הזוי שופע פנטזיה מרתקת לילדים, איך נולד החיבור הזה עם אחייניתך המוכשרת בציור הספר? המסע הוא מסע משותף, ספרי קצת עליו. .... [להמשך...]
 
   
אני מזמינה את הזמרת שושיה לבצע את שירה של רחל.
סיום.
 
   
 

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות: (צפה ב-  תגובות בעמוד זה)
Loading בטעינה...


 Powered by PowerMedia